Karol Mikloš chystá na jeseň nový album. Pilotný singel prináša už teraz

Trenčín, 24. júna, 2022 – Karol Mikloš dnes predstavuje singel Awkward Laughter predznamenávajúci nový štúdiový album This Side of Town, ktorý vyjde v septembri 2022 na značke Deadred Records.

Ako mnohí, covidové časy sme využili tak, že sme sa zatvorili do svojho sveta a vytvorili si vlastný mikrovesmír, ktorý sme nazvali This Side of Town – je to mnohofarebný svet, presahujúci akékoľvek žánrové definície a je to zároveň dokonalá retrospektíva môjho 30-ročného pôsobenia na scéne. Páčil sa mi nápad otvoriť nové obdobie jemne teatrálnou skladbou, ktorá pre mňa premiérovo mieša ska, swing a jazz s trochou rockabilly do energickej pesničky, ktorá vlastne nakoniec vyznieva celkom popovo. Asi všetci dnes žijeme trochu so sileným úsmevom, takže verím, že Awkward Laughter u poslucháčov zarezonuje a zasmejú sa s nami,“ vysvetľuje Karol Mikloš pozadie svojej novej skladby.

Jej text pochádza z pera Alana Dykstru, s ktorým Karol spolupracoval už na singli Truth is Most Days I’d Rather Stay Home zo začiatku koronového obdobia. „Môj pôvodný impulz bol dosť tragikomický: akýsi smiech tvárou v tvár beznádeji a kolapsu, palička pomocou ktorej čelíme tomu, že sa všetko navôkol rozpadáva. Tvárime sa, akoby to bolo smiešne, ale nie je to tak,“ hovorí Alan Dykstra.

Tak ako celý album, singlová nahrávka vznikala v trenčianskom štúdiu Men at Sound pod režisérskou taktovkou Matúša Homolu. Jednotlivé nástroje okrem Karola nahrali Andrej Petrovič (sólová gitara) a Peter Brhlík (basová gitara), bicích nástrojov sa zhostil Adam Olexík, inak pôsobiaci v skupine The Youniverse. Mastering si vzal na starosť Tomáš Karásek v štúdiu Gargle & Expel v Prahe. O obal v komixovom štýle sa postaral Alexander Salviany, bubeník z Karolovej koncertnej kapely.

Spolu so singlom Karol Mikloš zverejnil aj čiernobiely videoklip, o ktorý sa postaral kameraman Michal Večeřa, zhodou okolností obyvateľ domu susediaceho s tým, v ktorom Karolova kapela skúša. Práve na dvore kapelovej skúšobne, v ktorej vznikli počiatky viacerých skladieb na pripravovanom albume, sa odohráva videoklip s kapelou vystupujúcou v úsmevných maskách.

Štvrtý dlhohrajúci album Karol Mikloša pod názvom This Side of Town vyjde 23. septembra 2022 na značke Deadred Records vo vinylovej a digitálnej verzii. Vydanie vinylu z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.


SÚVISIACE LINKY

Singel Awkward Laughter:
https://deadred.sk/releases/karol-miklos-awkward-laughter
https://karolmiklos.fanlink.to/al
https://karolmiklos.bandcamp.com/track/awkward-laughter-single
Video Awkward Laughter:
https://youtu.be/IcMTU_FqcUk

Vydavateľstvo:
https://deadred.sk

Karol Mikloš (bio)

Karol Mikloš vystupuje ako sólový spevák od roku 1993. Po niekoľkých skladbách na kompiláciách GA Records mu v tomto vydavateľstve v roku 1997 vyšiel debut The Same Mist Here (so singlom Tomorrow) v produkcii Laca Lučeniča, ovplyvnený na Slovensku vtedy nevídaným zvukom ostrovných gitaroviek, za ktorý si vyslúžil nomináciu v slovenských Grammy za objav roka.

Na druhom albume Vis-á-Vis (2002) sa prvýkrát objavili po slovensky spievané skladby (vrátane Všetko čo smieme chcieť a Celý) a prvé koketovanie s elektronikou, za čo bol odmenený nomináciou v cenách IFPI Aurel v kategórii „Spevák roka”.
Tretí album The Past of the Future (2008) predstavil farbistý návrat k živému zvuku, ktorý je organicky kombinovaný s elektronikou. Album, ktorý vyšiel na značke Deadred/Starcastic, bol nominovaný na Radio Head Awards v poslucháčskej kategórii aj na cenu kritikov.
Po odmlke, počas ktorej sa prihlásil iba skladbou Life Is a Full-Time Job na výročnej kompilácii Ten Deadred a vo filme „O mladých rodičoch 2“, začal v roku 2015 s vynovenou kapelou pracovať na Poisoned EP, ktoré vyšlo vo februári 2017 na vinyle a v digitálnej verzii opäť na značkách Deadred a Starcastic Records. Takmer presne o rok neskôr sa objavila aj alternatívna verzia tohto titulu v podobe kolekcie remixov s jednoduchým názvom Poisoned EP RMXS.
Po úspešnom neplánovanom singli Truth Is Most Days I’d Rather Stay Home vydanom v apríli 2020 na začiatku koronového obdobia a príspevku na výročnú kompiláciu Deadred XX vo forme skladby Just Another Day sa Karol Mikloš hlási so singlom Awkward Laughter, ktorý predznamenáva vydanie štvrtého dlhohrajúceho albumu This Side of Town v septembri 2022.

zdroj: tlačová správa Deadred Records, artwork:  Alexander Salviany, foto: Slávka Miklošová