3x TV programy, ktoré treba vidieť, kým nezmiznú z útrob internetu

HOTEL INSOMNIA, TEČKA PÁTEČNÍ NOCI, ARCHIV ČT 24.

Hotel Insomnia sa vysielal naživo 2x do mesiaca v neskorých hodinách sobotného večera na programe ČT 2. Vo fiktívnom hoteli bol recepčný Jirka Havelka, ktorý zároveň viedol rozhovory so zaujímavými hosťami, a “pikolík” Berta (Tomáš Bambušek), ktorý mal na starosti, okrem iného, prípravu občerstvenia pre hostí. Tým bol, ako sa na polnočný čas patrí, tzv. “bubák”. No divák pri sledovaní relácie nemal chuť ísť si ľahnúť, pretože bola profesionálne zvládnutá po všetkých stránkach. Za spomenutie stojí skutočnosť, že okrem hlavného deja Hotel žil aj vedľajšími postavami, ktoré v izbách, taktiež naživo (!), predvádzali svoje vystúpenia. V jednotlivých častiach sa tiež objavili hudobné vystúpenia kapiel, ako napr. MIDI LIDI.

Toto je záznam časti nazvanej Piráti, jednej z najvydarenejších. Je fajn, že Česká televízia takúto reláciu vyrábala a že aj dnes sa dá nájsť v archíve na jej webe.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10267397899-hotel-insomnia/21054215302/

Tečka páteční noci bol program formátu late night show vysielaný vždy v piatok večer na umeleckom okruhu ČT Art. Vysielal sa “na striedačku” z brnianskeho, ostravského a pražského štúdia a v rovnakom poradí by sa dal tiež ohodnotiť – z Brna prakticky vždy výborný, z Ostravy, aj napriek snahám vyzerať, akoby sa vysielal z kultovej ostravskej Stodolní ulice, jeho úroveň často pokrivkávala a dosť často to bola nuda. Variant z Prahy bol v prípade tohto programu slabý, počnúc moderátorkou Lenny Trčkovou, končiac hosťami.

Brno ako mesto plné rôznych odtienkov nezávislej kultúry dostalo raz za 3 týždne 1 a polhodinový priestor na vlastnú prezentáciu, sprievodcami reláciou boli najskôr Jirka Havelka (áno, ten istý ako v Hoteli Insomnia), neskôr pribudla Adéla Elbel (známa aj ako jedna z raperiek z dua Čokovoko) a Martin Dušek (oceňovaný režisér predovšetkým dokumentárnych filmov). Režisérom najvydarenejších dielov bol Vít Klusák. Relácia mala niekoľko kontroverzií, ktoré nebudem vymenúvať. Najlepšie časti boli jednoznačne tá o smrti (kde hrala o. i. kapela Havárna), časť venovaná Leošovi Janáčkovi a napokon úplne záverečná, ktorú nájdete nižšie.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10651076204-tecka-patecni-noci/314294340020012/

K tretej relácii len stručne. Česká televízia na svojej spravodajskej stanici pravidelne prináša strihový Archiv ČT 24. Táto časť je venovaná marihuane v priebehu času v Česku. Jednotlivé príspevky (díleri na snowboardoch, pestovanie konope na Konopnej ulici) prinášajú sčasti úsmevný a vzhľadom na čas, ktorý od zobrazovaných udalostí podnes uplynul, aj smutný pohľad na to, ako to u nás s dekriminalizovaním zelenej rastlinky je.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288585-archiv-ct24/216411058210017/

//.ml