Nový singel Niny Kohout mal premiéru na BBC 6 Music

Nina Kohout minulý rok vydala svoje debutové EP Pandemonium, ktoré pozitívne zarezonovalo nielen u poslucháčov, ale vzbudilo aj značný ohlas v médiách doma aj v zahraničí. Po období jeho intenzívneho koncertného predstavovania teraz prichádza Nina s novou skladbou, ktorá zvukovo aj tematicky otvára úplne novú etapu. Singel Little Butterfly vychádza 31. mája 2023 na Deadred Records a o jeho premiéru v éteri sa už stihlo postarať britské BBC Radio 6 Music.

Pri procese tvorby piesne som si prvýkrát vôbec dovolila v sebe hudobne preskúmať, no v prvom rade si priznať, emóciu hnevu. Skladba sa mi stala zvukotesnou miestnosťou, do ktorej som mohla vykričať všetko nahromadené a ťaživé o ľuďoch, ktorí nerozumejú slovu ,nie’, automaticky si ho zamieňajúc za slová súhlasu. O tých, ktorých hranica nekompromisného vlastného záujmu v zásade neexistuje. Skladba pre mňa predstavuje veľmi dôležitý bod v mojej doterajšej tvorbe, odomykajúc zvukové a emočné pole, do ktorého som sa doposiaľ neodvážila zájsť,“ hovorí o novej skladbe Nina.

Hnev, naivnú zraniteľnosť či bolesť sa Nina snažila presne vyjadriť okrem textu aj zvukovo – chladný industriálny beat a agresívne syntetizátorové plochy sú v príkrom kontraste s jemnými éterickými vokálmi a sláčikmi. Little Butterfly predstavuje kompozične a zvukovo výnimočný titul, ktorý potvrdzuje Nininu schopnosť nenútene prelínať nadpozemskú krásu s nelichotivou temnotou.

Nahrávka vznikala na dvoch miestach, zatiaľ čo spev a syntetizátory nahrávala samotná Nina v štúdiách jej súčasnej alma mater, University of Sussex v Brightone, svoje husľové party zaznamenal a zaranžoval Michal Pagáč vo svojom domácom štúdiu v Trenčíne. Produkciu aj mixáž skladby zrealizovala Nina a jej bývalý spolužiak z The BRIT School Lucas Armstead, s ktorým už spolupracovala aj na singli Moonlight. O finálny zvuk sa masteringom postaral Tomáš Karásek v Gargle & Expel Studio v Prahe. Titulnú fotografiu obalu si vzal na starosť Jakub Gulyás.

Singel vychádza 31. mája 2023 digitálne na všetkých známych streamovacích platformách (Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music atď.) a ako download na Bandcamp profile Niny Kohout, ako aj na stránkach Deadred Records. Je zároveň predzvesťou nového štúdiového albumu, ktorý je naplánovaný na vydanie v roku 2024.

Bio

Speváčka a skladateľka Nina Kohout svojou zvukovovou výpravnosťou posúva hranice hudobnej poslušnosti, vedúca neustály rozhovor medzi invazívnym hororom a krehkou čistotou. Vo svojej hudbe spája tajomné odtienky slovenského folklóru, vážnej hudby a sviežosť inovatívnej elektroniky. Následne si tak vytvára svoj vlastný nadčasový, občas nekomfortne zvláštny a anarchický hudobný svet. Nina má za sebou štúdium na prestížnej londýnskej hudobnej škole The BRIT School, kde pôsobili aj Adele či Amy Winehouse. V roku 2020 získala titul Objav roka na Radio_Head Awards a začiatkom minulého roka vydala debutové EP Pandemonium, ktoré sa stretlo s výbornými ohlasmi nielen od domácich, ale aj zahraničných médií, vrátane britského rádia BBC a hudobných magazínov ako Under the Radar či Electronic Sound. Moonlight, jedna z piesní na tomto EP, bola označená ako Song Of The Day amerického rádia KEXP. Prednedávnom svojimi vystúpeniami otvárala sériu koncertov izraelskej kapely Lola Marsh a taktiež vystúpila na pozvanie prezidentkou Slovenskej republiky pri príležitosti udeľovania štátnych vyznamenaní. Po úspešných posledných rokoch, ktoré zahŕňali napríklad účasť na The Great Escape Festivale v Brightone, Ahoi! Pop festivale v Linzi, vystúpenie v Ljubljane či veľmi úspešný koncert na festivale Pohoda 2022, sa Nina začiatkom roka predstavila na najväčšom európskom showcaseovom festivale Eurosonic, kde vystúpila spolu so sláčikovým kvintetom.

zdroj: tlačová správa Deadred Records, foto: Jakub Gulyás  


SÚVISIACE LINKY –

Singel Little Butterfly:
https://deadred.sk/releases/nina-kohout-little-butterfly
https://ninakohout.fanlink.to/lb
https://ninakohout.bandcamp.com/track/little-butterfly-single
Vydavateľstvo:
https://deadred.sk