3x recenzia z archívu

(pôvodne písané a uverejnené v týždenníku .týždeň)

Panáčik

Záhrada

Molon Records

Hoci výpočet hudobných počinov Tomáša Moravanského alias Panáčika (texty, hudba, programming, spev, gitara, klávesy, bicie, videoart…) je viac než pestrý, najviac upútali novšie veci ako Lezie ti to na nervy či Teplo. Záhrada, ktorú nahral obklopený množstvom spoluhráčov, je konceptuálny album. V jeho centre sú odkazy na slovenské ľudové motívy zdarne preklopené do modernej podoby (Páslo dievča pávy s klipom evokujúcim Kubricka či fishy-fish skeč od Monty Pythonovcov), zasadené do ponurej, neurčito znepokojujúcej zvukovej temnoty a textovej morbídnosti (Ľalie). Silné veci vznikli aj spojením piana, elektroniky a huslí (Mydlo, Záhrada) a pochmúrna nálada môže skončiť v šialenej beznádeji evokujúcej Ali Ibn Rachid (Čie sú to oči), no taktiež môže mať blízko k svojskej romantickosti (Studňa, Biele dievča). Pozoruhodná domáca vec s perfektným zvukom.

4/5

.matej Lauko

///

Belle and Sebastian

Girls in the Peacetime Want to Dance

Matador / Wegart

Škótski Belle and Sebastian prichádzajú s deviatym štúdiovým albumom. A je to udalosť! Toľko spevnosti a optimizmu v hudbe sa len tak nepočuje. Platňu nahrávali v Atlante, prvýkrát v spolupráci s producentom Benom H. Allenom, pôvodne z Animal Collective. Dvanásť krehkých skladieb s nezameniteľným vokálom lídra Stuarta Murdocha, z ktorých uchváti už hneď prvý albumový song Nobody’s Empire. Sú tu aj úlety v podobe tanečnejších vecí (The Party Line, Enter Sylvia Plath), ktoré však v celkovom dojme pôsobia ako milý pokus o ozvláštnenie platne. Skladba The Cat with The Cream sa vďaka svojmu vzniku vracia do čias spred debutu Tigermilk z roku 1996 a počuť v nej zasnívaný spev v kombinácii s jemnými husľami, v pesničke The Power of Three necháva líder priestor gitaristke a klávesistke Sarah Martin a v songu Perfect Couples zasa gitaristovi Steviemu Jacksonovi. Vydarený album, ktorý neunudí.

.matej Lauko

///

Mr. Scruff

Friendly Bacteria

Ninja Tune / Wegart

Andy Carthy alias Mr. Scruff je britský dídžej, ktorý má na konte už šesť albumov a množstvo spoluprác. Pochádza z mekky britskej muziky, z Manchestra a vydáva na vyhlásenej značke Ninja Tune. Po piatich rokoch prichádza s platňou Friendly Bacteria, na ktorej ho nájdeme v menej typickej polohe. Na úkor samplov je tu viac spevu (pomáhali mu vokalisti Denis Jones či Vanessa Freeman), pesničky majú kratšie minutáže. V Render Me počujeme piano a vďaka spevu si predstavíme skôr zasnívaných pesničkárov ako davy burcujúceho dídžeja. Titulný song pobaví priaznivcov experimentu, je tu viac vrstiev bítov zapadajúcich pekne do seba, skladba What je vydarenou Scruffovou hračkou s elektronikou a kvíliacimi trúbkami, kým nasledujúca We Are Coming nezaprie hip-hopové vplyvy, záverečná Feel Free je príjemne džezová. Platňa na počúvanie, ale i tancovanie.

.matej Lauko

4/5

// foto: bandzone.cz, na obrázku Tomáš Panáčik Moravanský